Chleb pšeničný

Chleb pšeničný

Nabízíme pšeničný chleb. Základem bílého chleba je vymletá pšeničná mouka.

Jak je známo, bílý chléb a pečivo jsou zdrojem tzv. prázdných kalorií. Do těla sice dodají energii, ale jen minimum mikroživin, jako jsou vitamíny, minerální látky, či stopové prvky.

Bílá mouka byla vyvinuta s ohledem na zvýšení trvanlivosti a také kvůli barvě, jelikož jemně mletá bílá mouka bývala považována za kvalitnější. Vyrábí se mletím endospermu, tedy vlastně vnitřní části zrna.

Ze zrna jsou odstraněny obalové vrstvy a klíček, čímž zvýšíme trvanlivost (oleje v klíčku žluknou v řádech týdnů až měsíců).

Bílá mouka oproti mouce celozrnné je ochuzena v průměru o 60% vápníku, 76% železa, 85% hořčíku, 78% zinku, 77 % vitaminu B1, 80% vitaminu B2, 86% vitaminu E.

Vzhledem ke snížení množství vlákniny v mouce dochází poměrně rychle ke vstřebávání jednoduchých sacharidů na počátku trávícího traktu, což vede ke zvýšení hladiny glukózy v krvi a tedy i vyplavení inzulínu. Výsledkem je pak kolísání hladiny glukózy, což vede k dalším vnějším projevům jako je například únava nebo třeba překyselení organismu.

Nabízíme druhy chleba:

  • Pšeničný – obsahuje nejméně 90 % mlýnských výrobků z pšenice z celkové hmotnosti mlýnských výrobků.
  • Žitný – obsahuje 90 % žitných mlýnských výrobků.
  • Pšenično-žitný – obsahuje nejméně 50% podíl pšeničných a více než 10 % žitných mlýnských výrobků.
  • Žitno-pšeničný – obsahuje naopak minimálně 50 % žitných a více než 10 % pšeničných mlýnských výrobků.
  • Vícezrnný – kromě pšenice a žita jsou přidány i jiné obiloviny, luštěniny a olejniny v množství nejméně 5 % z celkové hmotnosti.
  • Celozrnný – obsahuje nejméně 80% zastoupení celozrnných mouk nebo jim odpovídající množství upravených obalových částí obilky.
  • Speciální – obsahuje kromě mlýnských výrobků ze pšenice a žita také další složku jako obiloviny, olejniny, luštěniny, vlákninu, suché skořápkové plody, zeleninu, mléčné výrobky nebo brambory v množství nejméně 10 % z celkové hmotnosti použitých mlýnských výrobků. Patří sem i netradiční druhy pečiva typu pita chléb, arabský chléb nebo obdobné druhy chleba plochého tvaru s hmotností nižší než 400 g, které obsahují nejméně 50% podíl mlýnských výrobků a jsou zpravidla kypřené kvasem nebo droždím.
  • Selský chléb – chléb s charakteristickými velkými a nepravidelnými póry, tvarovaný do kulatého bochníku o hmotnosti nejméně 2 kg, s minimálně 60% obsahem žitné mouky.
  • Staročeský nebo tradiční chléb – je kypřen vitálním žitným kvasem, s minimálním obsahem 70 % vymleté žitné mouky.